למה חשוב שילדים יקראו ספרים מגיל מוקדם?

אם אתם מוצאים את עצמכם כהורים נאלצים להתמודד עם ילדים שרק דורשים מסך, אתם ממש לא לבד. למעשה, בעידן המודרני החשיפה של ילדים לאמצעים דיגיטליים כמו טאבלטים ומסכי טלוויזיה נמצאת במגמת עלייה, ועדות לכך ניתן לראות בכמעט כל בית בישראל. על פי הנתונים של משרד הבריאות האמריקאי, מעל ל-90% מההורים דיווחו כי הילדים צורכים מדיה בממוצע של כשעה וחצי ביום. מחקרים רבים שנערכו מצאו כי לצפייה בטלוויזיה או במסכים יש השפעה דרמטית על ההתפתחות ועל רמת הריכוז, ועל כן בשביל להרחיק את הילדים מהמסמכים וליצור בעבורם עולם תוכן מעשיר, אין ספק כי קריאה של ספרים עוד מגיל מוקדם יכולה לסייע לטובת הרחקה ממסכים אבל גם לטובת יצירה של הרגל חיובי ובעל השפעה ארוכת טווח, כפי שנסביר כעת.

מדוע חשוב להקנות לילדים הרגל של קריאת ספרים מגיל צעיר?

בשנים האחרונות ניתן להבחין באינפלציה בכל הקשור לספרי ילדים, ולא בכדי. מדובר בשוק שמגלגל מיליוני שקלים מדי שנה ומציע להורים כמו גם לילדים שפע של תכנים, בהתאמה אישית לגיל ואפילו במסגרת הצעת מחיר נוחה ומשתלמת. כיום ניתן לבצע רכישה של ספרים בעשרה שקלים, מבלי לצאת מהבית ובהתאם לכך ליצור זמן איכות ביחד עם הילדים. בעידן שבו רבים מההורים נאלצים להתמודד עם שעות עבודה ארוכות ופחות מדי שעות עם הילדים, קריאה של ספרים החל מגילאים צעירים מהווה דרך מצוינת לנצל את הזמן ביחד לטובת העשרה של הידע, וכן פיתוח של שיחות הנוגעות בתכנים של הספרים אותם אתם מקריאים או הילדים קוראים בעצמם ומשתפים את חווית הקריאה. זאת ועוד, הרגל חיובי בדמות קריאה של ספרים בגיל צעיר יכולה לסייע מאוד לטובת העשרת השפה ואוצר המילים, כאשר אף פעם לא מוקדם להתחיל.

 

 

אפשר להתחיל ולהטמיע את ההרגל עוד כאשר הילד הוא עובר בבטן, וככל שהוא גדל ליצור הרגל קבוע של קריאת ספר לפני השינה. הטמעה של הרגל זה מגיל צעיר מאפשרת לילדים לפתח את הדמיון והשפה אך לא חשוב מכך גם להתמיד בפעולה הזו של הקריאה, ובכך ליצור מערך שיאפשר להם להיות מרוכזים כמו גם רגועים. ספרים מספקים לילדים עולם תוכן מרתק שמפעיל את הראש ואף משפר את הריכוז, בייחוד בעידן שבו הילדים חשופים להסחות דעת שמשפיעות על היכולת שלהם לבצע פעולות באופן מתמיד, כמו למשל קריאת ספר. לכן, חשוב שילדים יקראו ספרים מגיל מוקדם כך שגם בבגרות שלהם הם יקראו ספרים כתוצאה מחוויה חיובית ומהנה שהתבצעה עוד בגילים צעירים. הזמינות הגבוהה של ספרים מאפשרת לקרוא בכל מקום, ללא צורך בחיבור למחשב ולכן ממש כמו בספורט – כאשר הילדים נכנסים לתוך האווירה, הם יתמידו ובכך יהפכו את הקריאה לחלק בלתי נפרד מהחיים, גם כאשר הם כבר יהיו אנשים בוגרים.

איך תוכלו לעודד את הילדים לקרוא ספרים?

ככל שמתחילים מוקדם יותר, כך הילדים מתרגלים לפעולה של קריאת הספר ואפילו נהנים ממנה. אם הילד מסרב, חשוב מאוד שאתם כהורים תהוו דוגמה אישית ותעודדו את הקריאה באמצעות טקס שינה המתבצע לאחר המקלחת ומיד לאחר מכן קריאת ספר עליו אתם מדברים, מתוך מטרה לעודד את הילד להביע את דעתו ולשתף את התחושות שלו. בהקשר זה, לבחירת הספרים יש השפעה ממשית על הסקרנות ועל הרצון של הילד לקרוא, ולכן חשוב להקפיד על בחירה של ספר שמתאים לשלב ההתפתחותי של הילד, כולל איורים שמעודדים את הקריאה ובהתאם לכך מפעילים את הדמיון.

לסיכום

עידוד קריאה עוד מגילים צעירים יכול לחולל שינויים דרמטיים בכל הקשור להתפתחות שלהם, וזאת בשל היתרונות הגלומים בקריאה המעודדת יצירתיות, ריכוז, דמיון וכן יכולת להגדיל את אוצר המילים – גם בעברית וגם בשפות נוספות כמו אנגלית או צרפתית. עם הזמנה אונליין של ספרים ושפע של אפשרויות, זה הזמן להתחיל ולסגל שגרה מחודשת שתאפשר גם לכם כהורים ליצור זמן איכות ביחד עם היקרים לכם מכל דבר אחר בעולם.

נגישות