דיבור מתוך שינה: כל מה שרציתם לדעת על חשיבות השינה אצל ילדים

אחד מהנושאים הנחקרים ביותר בעולם הוא נושא השינה אצל ילדים, וזאת בשל החשיבות העצומה של השינה בתהליכי ההתפתחות התקינים, גיבוש זיכרונות וכן איזון רמות הסוכר בדם. למעשה, אם אצל מבוגרים השינה היא זמן של רגיעה כמו גם מנוחה, אצל ילדים מדובר באלמנט קריטי שמשפיע מאוד על איכות החיים שלהם במידה והם סובלים מבעיות שינה. למעשה, בעידן המודרני יותר ויותר הורים נאלצים להתמודד עם בעיות בשינה הכוללות בין היתר דיבור מתוך שינה. בשביל לסייע לכם להכיר לעומק את הנושא וכן את החשיבות של השינה, איגדנו את המדריך המלא שיסייע לכם להבין מדוע השינה מהווה נדבך משמעותי מההתפתחות התקינה של ילדכם אבל גם מהיכולת שלו לשפר את ההישגים הלימודיים שלו, להישאר מרוכז כמו גם לקיים קשרים חברתיים.

מדוע שינה חיונית בקרב ילדים?

בשונה ממבוגרים הזקוקים ל-7 שעות שינה, ילדים זקוקים ע"פ איגוד השינה האמריקאי כמו גם הישראלי 10-9 שעות שינה, בהתאם לגיל. כך לדוגמה, ילדים בין הגילאים 3-5 זקוקים לבין 10-13 שעות שינה ואילו בגילאים 6-13 ל 9 עד 11 שעות שינה. את שעות השינה נהוג לחלק לשנת צוהריים וכן שנת לילה. בעידן המודרני, שעות השינה של ילדים מתקצרות וזאת בשל בעיות שינה המשפיעות על ילדים גם מבחינה נפשית וגם מבחינה התנהגותית. אחת מהבעיות הנפוצות היא דיבור מתוך שינה המתרחש אצל 1 מתוך עשרה ילדים, כפי שעלה במחקר שנערך בשנת 2004 אולם מאז עדיין נחשב למחקר רלוונטי. הסיבות להופעה של דיבור מתוך שינה הן נרחבות, אולם חשוב לדעת בעבורכם כהורים כי דיבור זה אינו פוגם באיכות השינה, אלא אם כן הילד מפגין שינוי התנהגותי. להמשך קריאה על דיבור מתוך שינה יש חשיבות עצומה מבחינתכם כהורים, וזאת בשל העובדה כי לא פעם הורים נוטים לחשוב כי תופעה זו פוגמת באיכות השינה. מחקרים שנערכו בתחום מצאו כי אין מדובר בהפרעה קשה, אלא אם כן מתוך השינה כמו למשל ביעותי לילה שיכולים להעיד על טראומה או חוסר אונים אותו הילד חש ומביע באופן לא מודע תוך כדי שינה. בנוסף, לעיתים דיבורי לילה עלולים להעיד על מצב בריאותי שדורש טיפול או הפרעת שינה, ועל כן אבחון הוא חיוני לטובת התמודדות וסיוע לילד לישון בצורה טובה ואיכותית, גם אם הוא סובל מתופעה של דיבור מתוך שינה.

דיבור מתוך שינה: כל מה שרציתם לדעת על חשיבות השינה אצל ילדים

כיצד מטפלים בתופעה?

באופן כללי ניתן לומר כי תופעה של בעיות שינה בקרב ילדים הן תופעות נפוצות שעלולות להתרחש בכל גיל, על רקע גנטי או כתוצאה מאירועים שונים המשפיעים על איכות השינה. אם אתם מבחינים כי הילד מדבר מתוך שינה – בין אם מדובר בדיבור רהוט או מקוטע, חשוב מאוד שלא לנסות להעיר אותו מאחר והוא לא יזכור כי הוא בכלל דיבר והדבר עשוי להבהיל אותו.

בנוסף, חשוב מאוד לפנות למומחה שינה אצל ילדים אשר יבצע אבחון ובעת הצורך גם ניטור של השינה במעבדה, מתוך מטרה לבחון האם קיימת בעיית שינה שמשפיעה על איכות השינה של הילד. כאמור, לרוב התופעה חולפת מעצמה ואינה גורמת לנזקים, אולם מומלץ תמיד להתייעץ עם מומחה בשביל להיות בטוחים כי המענה אותו הילד שלכם יקבל יאפשר לו לא רק לקבל איכות שינה משופרת אלא גם יכולת להיכנס לשנת לילה עמוקה החיונית לטובת ההתפתחות התקינה שלו. התייעצות עם רופא וכן קבלת מידע מהימן מהווים את המפתח ליצירה של איכות שינה טובה ובריאה, גם אצל ילדים בוודאי אצל מבוגרים שעלולים לחוות את התופעה בעקבות דיבור מתוך שינה בילדות.

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות