חוזרים לבית הספר: איך מתכוננים לשנת הלימודים במערכת החינוך?

אחרי חופשת הקיץ הגיע הזמן להיערך ביחד עם הילדים לקראת תחילת שנת הלימודים. בין אם מדובר בשנה ראשונה או בסוף השנה של גיל התיכון, כל הורה מכיר את הסיטואציה של הלחץ הנלווה להכנות אשר נועדו  להוביל ליצירה של מענה אשר במסגרתו כל הקצוות סגורים, וכל מה שנותר הוא להתחיל את שנת הלימודים ברגל ימין. על מנת לסייע לכם להתכונן, להלן מספר טיפים שכל הורה יכול ליישם כבר עכשיו, כל זאת לטובת הכנה לקראת שנת הלימודים במערכת החינוך הישראלית. מוכנים? בואו נתחיל.

התעדכנות בלוח החופשות

על מנת להתכונן לקראת פתיחת שנת הלימודים, רצוי להקים בעבורכם ובעבור הילדים טבלה מסודרת עם תאריכים אשר כוללים בין היתר את לוח חופשים משרד החינוך. באמצעות הלוח הזה תוכלו להיערך מראש לקראת ימי החופשה ולסגור למשל חופשה משפחתית, או לנצל את הזמן לטובת בילוי משפחתי מגבש. מדובר בהזדמנות נהדרת להימנע מהפתעות בלו"ז שיקשו על הניהול של הזמן שלכם בעבודה ובוודאי בעבור הילדים שזקוקים להשגחה, ועל כן מומלץ להדפיס או להיכנס לאתר כיפה בשביל לבחון את הלוח ולהתאים את הלו"ז שלכם ושל הילדים בהתאם.

הכנות לוגיסטיות

מאחר ובעידן המודרני תלמידים בבתי הספר לא לומדים רק באמצעות ספרים ומחברות אלא גם באמצעות מחשוב, מומלץ עוד לפני תחילת שנת הלימודים לבצע הכנה לוגיסטית אשר כוללת רכישה של ציוד מחשוב הכולל מחשב או לפטופ כמו גם לדאוג לחיבור מהיר לאינטרנט, כל זאת מתוך מטרה לסייע לילדים להתכונן לקראת למידה מרוחקת המתבצעת במסגרת של השלמת משימות בבית.

עבודה עם רשימת ציוד

חלק בלתי נפרד מההכנות כולל רכישה של ציוד לילדים אשר כולל בין היתר את תיק בית הספר, מחברות, ספרים, חוצצים, כלי כתיבה ועוד. לפני שאתם ממהרים לבצע רכישה מומלץ לרשום לעצמכם את כל הציוד שאתם צריכים בהתאם לרשימה שקיבלתם מבית הספר, וכן לבצע ביחד עם הילד סינון של הציוד הקיים באם יש, וזאת מתוך מטרה למנוע כפילויות. ככל שתהיו מסודרים יותר עם הרשימה כך תוכלו לוודא כי כל הציוד נמצא, ולא לחכות לדקה ה-90 בשביל לבצע רכישה.

 

 

קימה מוקדמת

זמן החופש הגדול הוא זמן של מנוחה וגם לא מעט הנאה, ועל כן לא מעט ילדים מתקשים להיכנס לשגרה החדשה במסגרת בית הספר. על מנת להפחית את הקושי, מומלץ להעיר כבר כשבועיים לפני תחילת שנת הלימודים את הילדים בשעה מוקדמת יותר, מתוך מטרה להיכנס ללו"ז של שגרת לימודים כבר בזמן החופשה. שימו לב כי שיתוף הפעולה עם הילדים הוא חיוני, ועל כן חשוב לעבוד כעבודת צוות, כל זאת מתוך מטרה להתכונן ברמה הטובה ביותר.

היכרות עם המסגרת

אם מדובר במסגרת חדשה כמו למשל בית ספר חטיבה חדש, מומלץ לקחת חלק ביחד עם הילדים ולבקר ביום פתוח שנערך לפני פתיחת שנת הלימודים. שם תוכלו לקבל מידע אודות מערכת השעות הצפויה, אירועים ומועדים, ובכך להפחית את החשש של הילדים אבל גם מצד שני להתכונן בתור הורים לקראת הצפוי.

לסיכום

המדריך אותו הצגנו לכם כאן מהווה דרך מצוינת להתכונן ולהיערך ביחד עם בני המשפחה לקראת כניסת שנת הלימודים, בין אם מדובר בילדים שרק עולים לכיתה א' או כאשר מדובר כבר במתבגרים. על מנת שתוכלו לחסוך לעצמכם זמן ומאמץ, אפשר ואף רצוי עוד בשבועיים האחרונים של חופשת הקיץ  להתחיל ולהתכונן, ובכך להוביל ליצירה של מענה אפקטיבי שיניב לכם את היכולת להתכונן ברמה הטובה ביותר.

נגישות