בלי לחץ: מה עושים כשלילד יש חום?

כהורים, בריאות ילדינו היא בראש מעיינינו, וכאשר הם מפתחים חום, זה יכול לגרום לנו לחוסר ודאות ולדאגה. אבל אל חשש! במדריך זה, אנו נצייד אתכם בידע ובכלים שיעזרו לכם להתמודד עם החום של ילדיכם בביטחון. אפילו שהוא עלול להיות סימפטום מלחיץ, חום הוא למעשה מנגנון הגנה טבעי המסייע לגוף להילחם בזיהומים. על ידי הבנת סוגי החום השונים, לימוד אסטרטגיות טיפול ביתיות וידיעה מתי לפנות לייעוץ רפואי, תהיו מוכנים היטב להתמודד עם התסמין הנפוץ הזה.

מהו חום?

חום הוא מקרה של עלייה בטמפרטורת הגוף והוא לעיתים קרובות סימן כי הגוף נלחם בזיהום או במחלה. אפילו שהחום עצמו הוא בסך הכול תגובה טבעית של הגוף, חיוני כדי לזהות את הגורם הבסיסי לו ולנקוט אמצעים מתאימים כדי להקל את אי הנוחות של ילדיכם.

סוגים שונים של חום

אפשר לסווג חום לשלושה סוגים עיקריים על פי חומרתם:

 • חום בדרגה נמוכה: חום בדרגה נמוכה נע בדרך כלל בין 38 ל-38.5 מעלות צלזיוס. זהו חום קל והוא נגרם לעתים קרובות על ידי זיהומים ויראליים נפוצים. ברוב המקרים, אפשר לטפל בזה בבית עם משככי כאבים.
 • חום בינוני: חום בינוני נע בין 38.6 ל-39.5 מעלות צלזיוס. סוג זה של חום עלול להיגרם על ידי זיהומים חמורים יותר ויכול להוביל לאי נוחות ולהתייבשות במקרים מסוימים.
 • חום גבוה: חום גבוה מסווג כטמפרטורה של מעל 39.5 מעלות צלזיוס. חום גבוה הוא פחות שכיח, אך יכול להעיד על זיהומים חמורים או מצבים רפואיים אחרים הדורשים טיפול מיידי.

 

התמודדות עם חום בבית

במקרים רבים, חום של ילד יכול להיות מטופל ביעילות בבית בכמה צעדים פשוטים:

 • הציעו הרבה נוזלים: עודדו את ילדיכם לשתות הרבה נוזלים, כגון מים, תה חם בטעמים שהם אוהבים או מרקים צלולים. שמירה על שתייה מרובה היא חיונית למניעת התייבשות, בייחוד אם ילדיכם מזיעים הרבה בגלל החום.
 • לבוש נושם: הלבישו את ילדיכם בבגדים קלים ונושמים כדי לסייע בוויסות הטמפרטורה. הימנעו משמיכות כבדות או שכבות עבות מאוד, כיוון שהן עלולות לגרום לחום לעלות עוד יותר.
 • צרו סביבה מרגיעה: ודאו שאזור המנוחה של ילדיכם רגוע ושליו. עמעמו את האורות, שמרו על שקט וספקו שמיכות רכות או צעצועים אהובים כדי להציע נוחות ורגיעה.
 • מתן תרופות ללא מרשם: פרצטמול או איבופרופן יכולים לעזור להפחית חום ולהקל על אי נוחות. עם זאת, יש להתייעץ תמיד עם רופא הילדים או עם גורם רפואי מוסמך לפני מתן תרופה כלשהי, כדי להבטיח את המינון המתאים בהתאם לגיל הילד ולמשקלו.

מתי לפנות לטיפול רפואי?

בעוד שלרוב החום אינו סיבה לדאגה, מצבים מסוימים דורשים הערכה רפואית. התקשרו לזימון תור לרופא משפחה במהרה אם:

 • החום נמשך יותר משלושה ימים או מלווה בתסמינים חמורים כמו הקאות מתמשכות, כאבי ראש עזים או קשיי נשימה.
 • ילדיכם מתחת לגיל שלושה חודשים עם חום רקטלי של 38°C ומעלה.
 • החום מלווה בפריחה שאינה דוהה בעת לחיצה.
 • לילדיכם יש מצב רפואי קיים או מערכת חיסונית חלשה.

סיבוכים הקשורים לחום וסימני אזהרה

במקרים מסוימים, חום עשוי להיות סימפטום של מצב בסיסי הדורש טיפול רפואי דחוף. הנה כמה דגלים אדומים המצדיקים הערכה רפואית מיידית:

 • פרכוסי חום: פרכוסי חום, למרות שהם נדירים, יכולים להתרחש אצל ילדים במהלך עליית חום. אם ילדיכם חווים התקף, פנו מיד לטיפול רפואי.
 • התייבשות: חום גבוה והזעה עלולים להוביל להתייבשות, במיוחד אם ילדיכם לא צורכים מספיק נוזלים. שימו לב לסימני התייבשות כמו יובש בפה, עיניים שקועות וירידה בתפוקת השתן.

לסיכום

לאחר שקראתם את המדריך המקיף הזה, זכרו שלמרות שחום יכול להיות מטריד, הוא לעיתים קרובות סימן לכך שהמערכת החיסונית של ילדינו עובדת קשה. כעת יש לכם הידע בסוגי חום שונים ובדרכים לטיפול ביתי ואתם יודעים מתי לפנות לטיפול רפואי, תוכלו לנווט בביטחון במחלת הילדות הנפוצה הזו. עקבו מקרוב אחר התסמינים של ילדיכם, הציעו הרבה נוזלים וצרו סביבה מרגיעה שתסייע להחלמתם. סמכו על האינסטינקטים שלכם, ואם אי פעם תרגישו חוסר ודאות או תבחינו בסימני אזהרה כלשהם, אל תהססו לפנות לרופא המשפחה שלכם או לרפואה דחופה.

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות