אימא של שבת: מהן המצוות של אישה נשואה?

מצוות של אישה נשואה

אם התחתנת לא מזמן או שאת עומדת להתחתן, ואת רוצה לדעת יותר על מצוות של אישה נשואה המאמר הזה בשבילך.

על פי ההלכה, יש כמה מצוות בסיסיות של על אישה נשואה לקיים. מדובר בשלוש מצוות בלבד שיסייעו לך להתחבר לצד הרוחני שבך. אז על איזה מצוות מדובר?

הדלקת נרות שבת

על פי הדת היהודית יש לשמור את השבת ולהדליק נרות מעט לפני כניסת השבת. על פי ההלכה אפשר להדליק נר אחד בכדי לצאת מיד חובה, אך לרוב מקובל להדליק שני נרות. דעו כי אין הגבלה על כמות הנרות ואם תרצו תוכלו להדליק נרות כמספר בני המשפחה. למרות שמצווה זו נחשבת למצוות נשים, אך בהיעדר אישה הגברים מחויבים בהדלקת נרות של שבת. נהוג לשים את נרות השבת בפמוטים להדלקת נרות ולהניחם על שולחן השבת.

הפרשת חלה

אחת המצוות הידועות ביהדות היא הפרשת חלה. הפרשת חלה היא אחת המצוות הראשונות שמקיים עם ישראל. כשאת אופה חלה ביום שישי, תוכלי להפריש כעשירית מהבצק (שהוכן ממינימום של קילו ו-200 גרם קמח, תלוי בזרם הדתי אליו משתייכים) כסמל למצווה שהתקיימה בתקופת בית המקדש. בתקופה זאת לכוהנים לא היה זמן לדאוג לפרנסה, לכן היו תורמות נשים יהודיות חלק מהחלה או מכל מאפה שהכינו עבור כהני בית המקדש. מדובר בדרך לתרום חלק מהחלה או מכל מאפה אחר לכוהני הדת.

כאשר את מקיימת את המצווה, אפשר להפריש את הבצק מחמישה מיני דגן, כמו אלה שחולקו לכוהנים על מנת שיאכלו אותם בטהרה. גם אכילה מחלה שהופרשה נחשבת מצווה ויש המאמינים שמי שתאכל את החלה שהופרשה תזכה בזוגיות מאושרת ובית מלא שמחה ואהבה.

שמירת נידה וטבילה במקווה

שמירת נידה היא מצווה אותה מקיימת אישה יהודית החל מתחילת המחזור החודשי עד סופו. בימים אלה חל איסור על פי הדת היהודית על יחסי אישות וקרבה בין בני הזוג, זאת עד שהאישה מסיימת את המחזור החודשי ומגיעה למקווה כדי לטבול ולהיטהר.

טבילה במקווה נועדה לאפשר את טהרת המשפחה. מי המקווה אשר מנקים את הגוף: מטהרים אותו גם מבחינה פיזית וגם מאפשרים טיהור של הממד הרוחני. את הטבילה מקיימים כשבוע לאחר סיום המחזור וגם לפני חופה. טבילה במקווה הייתה מוכרת כבר מימי בית המקדש, ימים בהם היו טובלים במקווה גם גברים וגם נשים ואפילו מחטאים כלים במקווה לפני חג הפסח.

מי המקווה צריכים להיות מחוברים לנהרות וכאלה שמתחלפים כל הזמן, כך שמדובר במים טהורים הידועים גם בשם 'מי גן עדן'. הטבילה תרגיש את כל גופך ותספק לך תחושת רעננות נעימה.

לסיכום

אישה שמקימה בית יהודי, יכולה לקיים שלוש מצוות עיקריות כמו אלה שציינו, ועדיין לתמרן בין קריירה מצליחה, גידול ילדים, שמירה על בריאות וכושר. אז זה הזמן להטיב עם איכות החיים ולקיים את כל המצוות אליהן את מתחברת.

נגישות