במינימום התערבות: כל מה שכדאי לדעת על לידה טבעית

תשעה חודשים הגוף שלנו מכין את עצמו לרגע הלידה. רגע לפני שזה קורה, כדאי שתדעי שאת יכולה לבחור ללדת לידה טבעית, ללא משככי כאבים ואפילו בבית שלך אם תרצי. איך לדעת האם אני יכולה ללדת לידה טבעית? האם ומתי לידה טבעית היא מסוכנת? במאמר זה ריכזנו את כל התשובות ומידע נוסף על לידה טבעית, יתרונותיה וטיפים לקראת הלידה.

מהי לידה טבעית?

לידה טבעית הינה לידה ללא התערבויות רפואיות או חומרי אלחוש. נשים יכולות ללדת לידה טבעית בביתן, בנוכחות רופא, מיילדת, דולה או אפילו לבד. היום ניתן ללדת לידה טבעית גם בבתי חולים, כמו בבית החולים שערי צדק בו ניתן לבקש ללדת באופן טבעי. ניתן ללדת באופן טבעי כמעט בכל מנח, ולא רק בשכיבה על הגב, ואף אפשר ללדת בתוך אמבטיית מים או תחת מים זורמים, המסייעים לתהליך הלידה ועוזרים לקדם אותו.

טיפים ללידה טבעית

אם בחרתן ללדת בלידה טבעית, חשוב שתדעו כמה דברים שיסייעו לכן בתהליך:

  • ככל שתהיו מוקפות בפחות תיאורים שליליים ויותר במידע חיובי, כך תגדל יכולת ההתמודדות שלכן בלידה עצמה.
  • מומלץ להירשם לקורס הכנה ללידה המכוון ללידה טבעית, אשר מסייע להתמודד עם רמת הכאב וכן מסייע לרכוש את הכלים הדרושים ללידה טבעית, כמו תרגול נשימות או מדיטציה.
  • פעילות גופנית קלה אשר מגמישה את הרצועות והשרירים מסייעת להכין את הגוף לקראת הלידה, ושומרת על בריאות גופנית ונפשית לקראתה.
  • כדאי לבחור מראש את האנשים שאתן מעוניינות שילוו אתכן בלידה, ואתן יכולות לרתום אותם לתוכנית הלידה שלכן, כדי שחווית הלידה תהיה כמה שיותר נעימה.

האם לידה טבעית היא בטוחה?

אם כל הבדיקות טרם הלידה יצאו תקינות ניתן לבחור ללדת בלידה טבעית, שרמת הסכנה בה לרוב זהה לרמת הסכנה בלידה בבית חולים. אם בחרת ללדת בלידה טבעית, כדאי שתדעי כי קיימים אמצעים טבעיים להקלה על הכאב במהלך הלידה, כמו שימוש בחום, עיסוי ושהיה במים זורמים או באמבט.

מה היתרונות של לידה טבעית?

ללידה טבעית מגוון יתרונות, ביניהם:

 

 

  • לידה טבעית מאפשרת לאישה להחזיר את תחושת השליטה שלה בסיטואציה. נשים שילדו בלידה טבעית מספרות שזו הייתה חוויה מעצימה ביותר עבורן.
  • בלידה טבעית האישה נמצאת בתנועה ולא בשכיבה על הגב, דבר המסייע לתהליך הלידה עצמו וכן להקלה על כאבי הלידה.
  • בלידה טבעית מנח הראש של התינוק לוחץ טוב יותר על צוואר הרחם, מה שעוזר להתקדמות הלידה והפתיחה.
  • ההתאוששות מלידה טבעית הינה מהירה, ולרוב מיד אחריה אפשר לנוע.

מי מתאימה ללדת בלידה טבעית?

לידות בסיכון נמוך הינן בעלות סיכוי גבוה להתנהל ולהסתיים באופן תקין, ולכן נשים אשר עברו את כל הבדיקות וכולן יצאו תקינות יכולות לבחור ללדת בלידה טבעית. בבתי חולים רבים וכן בלידות בית, המיילדת לבדה מנהלת את הלידה בעוד הרופא המלווה מלווה מהצד ומשמש כגיבוי למיילדת בעת הצורך. כמו כן, היולדת צריכה להיות בשבוע 37-42, עם עובר יחיד במנח ראש, ללא עבר של ניתוח קיסרי ולאחר שביצעה את כל הבדיקות הרלוונטיות.

לסיכום

לידה טבעית כשמה כן היא, הינה לידה ללא התערבות רפואית כלשהי. כל אישה יכולה לבחור ללדת בלידה טבעית, אבל היא מומלצת לנשים שכל בדיקותיהן יצאו תקינות והעובר נמצא במנח המתאים. לידה טבעית היא לרוב בטוחה, והרבה נשים סיפרו שחווית הלידה העצימה אותן וגרמה להם לתחושת שליטה בלידה. כדאי להתכונן לקראת לידה טבעית ולקחת קורס הכנה ללידה, לבצע פעילות גופנית קלה ולבחור אנשים שילוו את תוכנית הלידה המתכוננת.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות