למען הילדים: איך מתגרשים בלי להרוס את הקשר?

גירושין זה תהליך קשה ללא ספק, וזה קשה עוד יותר כשיש ילדים בתמונה. זו החלטה קשה שמביאה איתה תקופה מורכבת, מלאה ברגשות עזים שיכולים להרוס את היחסים שלכם וליצור נזקים לטווח הרחוק. אבל, אפשר גם להתגרש באופן ידידותי ובאווירה טובה. זה לא תמיד קל, אבל זה אפשרי. המאמר הבא יציע מדריך לזוג המתגרש במטרה לעזור לכם למצוא את הדרך לפרידה שלווה, שבה אתם יכולים לכבד אחד את השני, להבין אחד את השני, ולשתף פעולה לטובת הילדים וכדי שתוכל להמשיך לספק לילדים תא משפחתי מכיל ואוהב.

חשיבותם של גירושין ידידותיים

גירושין ידידותיים מתייחסים לפרידה של זוג נשוי ללא קונפליקט מיותר, עוינות או סערת רגשות. למרות שזה לא תמיד קל, חתירה לגירושין ידידותיים היא קריטית, במיוחד כאשר ילדים מעורבים. הנה כמה סיבות לחשיבות של גירושין ידידותיים:

 • מזעור מצוקה רגשית: גירושין ידידותיים מסייעים להפחית את המצוקה הרגשית שחווים שני בני הזוג, אשר יכולה להיות בעלת השפעות ארוכות טווח על הבריאות הנפשית של כל אחד מהם בעתיד.
 • הורות משותפת טובה יותר: שמירה על מערכת יחסים חיובית מאפשרת לזוגות גרושים לתפקד ביעילות בהורות משותפת ולהבטיח את רווחת ילדיהם.
 • חסכון בזמן וכסף: גירושין משפטיים יכולים להיות יקרים נורא, כואבים וגוזלים זמן. השאיפה להתגרש בטוב תסייע לכם לשמור על האנרגיה והכסף שלכם כך שתוכלו שלנצל אותם טוב יותר לדברים אחרים כגון תמיכה לילדים, בילוי משותף וכולי.
 • שימור מערכות יחסים: ניתן לשמור על היבטים מסוימים במערכת היחסים שלכם גם לאחר הגירושין, ויש לכך חשיבות גדולה הן עבור הילדים, המשפחה המורחבת, החברים המשותפים, או הרווחה האישית שלכם.

 

האם ניתן להתגרש מבלי להרוס את מערכת היחסים?

בהחלט כן. עם זאת, זה דורש מאמץ, תקשורת, ומחויבות הדדית לפתרון סכסוכים בצורה ידידותית. הנה כמה דרכים כדי להשיג זאת:

 • תקשורת פתוחה וכנה: הבסיס לכל גירושין מוצלחים וידידותיים הוא תקשורת פתוחה וכנה. בני הזוג צריכים להביע את רגשותיהם, חששותיהם וציפיותיהם ברוגע ובכבוד הדדי. זה יכול לעזור להבין מהו המכנה המשותף ומהם תחומי ההסכמה, למזער ריבים ולהפוך התהליך לחלק יותר.
 • פנו לעזרה מקצועית: סיוע של אנשי מקצוע כגון מטפלים, יועצים או מגשרים יכול להיות משמעותי מאד. המומחים האלה יכולים להקל על הדיונים בינכם ולספק לכם אסטרטגיות לניהול הרגשות ולפתרון קונפליקטים.
 • התמקדו בתמונה הגדולה: גירושין יכולים להוציא מכם רגשות חזקים, אך חשוב להתמקד בתמונה הגדולה. מהן המטרות ארוכות הטווח שלכם? איך שניכם יכולים להתקדם בצורה חיובית? זכרו, גירושין ידידותיים מסייעים להורים להמשיך ולשמור על שיתוף פעולה באבני דרך כמו חגיגות ימי ההולדת של הילדים, חגים, חופשות, בנסיבות טובות או בקשיים שעולים. זכרו זאת לכל אורך הדרך כדי לעזור לכם להתגבר על הקשיים והקונפליקטים ולהמשיך לשתף פעולה.
 • היו גמישים: גמישות היא המפתח לגירושין ידידותיים. ייתכן ששני הצדדים יצטרכו להתפשר למען פרידה חלקה יותר. גמישות זו רלוונטית לנושאים כמו חלוקת רכוש, משמורת על הילדים והסדרי ממון.
 • כבדו גבולות: בעוד גירושין ידידותיים נועדו לשמר את מערכת היחסים בינכם, חשוב לקבוע ולכבד גבולות. תנו זה לזה מרחב וזמן לעבד את השינויים, והימנעו מהתנהגויות פולשניות או בלתי מכבדות.
 • שיתוף פעולה בהורות משותפת: בכל הנוגע לילדים הורות משותפת היא משמעותית מאד בחיים שלאחר הגירושין. שתפו פעולה בהחלטות הוריות, שמרו על שגרה עקבית עבור הילדים, ותמיד שימו את הרווחה שלהם בראש סדר העדיפויות.
 • ליווי משפטי: גם בגירושין ידידותיים רצוי להתייעץ עם עורך דין לענייני משפחה. הוא יכול לעזור להבטיח שההליך המשפטי מבוצע כראוי ולהגן על הזכויות והאינטרסים שלכם.
 • הימנעו מהפניית אצבע מאשימה: האשמות הדדיות בתהליך רק מייצרת עוינות וגבירה קונפליקטים. במקום זאת, התמקדו במציאת פתרונות והתקדמו באופן בונה ומכבד.
 • הישארו רגועים: קונפליקטים עשויים להתעורר במהלך הליך הגירושין אך חשוב מאוד לטפל בהם בצורה רגועה, בוגרת ורציונלית. הימנעו מהתפרצויות מילוליות או רגשיות ובמקום זאת, חפשו פתרונות שלווים.
 • רפאו את פצעי העבר: כשהליך הגירושין הושלם, קחו את הזמן להרהר בעבר, לרפא פצעים רגשיים ולבקש עבור עצמכם צמיחה אישית. זו יכולה להיות הזדמנות לשני בני הזוג להתפתח ולמצוא אושר, כל אחד בנפרד בדרכו החדשה.

לסיכום

גירושין לא אומרים בהכרח הרס מוחלט וניתוק של מערכת היחסים בין בני הזוג. גירושין ידידותיים אפשריים לגמרי כל עוד אתם שומרים על תקשורת פתוחה, כבוד הדדי ומחויבות לפתרון סכסוכים בדרכי שלום. למרות שזה עשוי להיות מאתגר, היתרונות של גירושין ידידותיים כגון מצוקה רגשית מופחתת, הורות משותפת טובה יותר, ומערכות יחסים מיטיבות, הופכים את המאמץ לכדאי לכל הצדדים ובעיקר לילדים.

נגישות